Podstawowe informacje

Jedną trzecią naszego życia spędzamy mając kontakt z materacem, którego nie można dokładnie doczyścić. Poprzez naturalne pocenie się każda osoba traci do 0,5 litra płynu na noc. Ta wilgoć, jak również sole i białka zawarte w pocie, wnikają do materaca i pozostają tam. Ponadto każda osoba traci do 1,5 g łupieżu na dobę - ponad pół kilograma rocznie. Pozostają one częściowo w materacu i stanowią bazę pokarmową dla roztoczy. Ponadto, łuski skóry zostają zaatakowane przez bakterie i pleśń, powodując typowy zapach stęchlizny w sypialni.

Jak było w przeszłości?

Przez wieki stosowano słomiane torby jako podkład do spania. Słomę lub siano zmieniano kilka razy w roku i myto worek ze słomy. Sypialnie były zimne i dobrze wentylowane. Słomiane worki zostały zastąpione przez trójczęściowe materace. Można było łatwo wytrzepać je z kurzu i pozostawić w miejscu, w którym były wystawione na działanie powietrza i słońca.

Materace w dzisiejszych czasach

materace

Obecnie istnieje duży wybór materacy w bardzo dobrej jakości. Ponieważ wiele materaców jest nieporęcznych i ciężkich, pozostają one całe życie w ramie łóżka, skąd trudno je wyciągnąć i przewietrzyć. W rezultacie materace mają obecnie znacznie większą ilość składników wyzwalających alergie.

Cyrkulacja jest jedną z podstawowych funkcji materaca. Powinien on nie tylko tworzyć miękką podstawę, ale także zapewniać wentylację ciała podczas snu i zapewniać przyjemny klimat do spania. Podczas snu zmieniamy naszą pozycję kilka razy. Podczas tych ruchów kurz i roztocza mogą wydostawać się z materaca powietrzem i wchodzić do powietrza w pomieszczeniu. W tym samym czasie odchody roztocza zatykają z czasem drobne otwory wentylacyjne materaca, przez co komfort snu się zmniejsza.