Gatunki

Roztocza kurzu należą do pajęczaków, głównie do gatunku Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae lub Dermatophagoides microceras. Nazwa rodzaju, Dermatophagoides, ma swoje pochodzenie w języku greckim i oznacza przetłumaczone "skórny zjadacz". Roztocza żywią się głównie łuskami na martwe łuski, z których każda osoba wydziela około 1-2 gramów dziennie.

Do tej pory na całym świecie znaleziono 49 gatunków z rodziny Pyroglyphidae, z których 13 żyje w kurzu domowym, tylko sześć lub siedem częściej. Są jednak inne rodzaje roztoczy, które mogą żyć w domach, szczególnie w tropikach. Pierwotnym siedliskiem roztoczy kurzu domowego są gniazda ptaków, skąd przeszły one do ludzkich siedzib i zostały zabrane na cały świat.

Roztocza kurzu domowego różnią się płciowo, a samce są znacznie mniejsze od samic. Samice osiągają wagę 5,8 mikrogramów, natomiast samce tylko 3,5. Po kopulacji samice składają jaja rozprowadzane pojedynczo przez dłuższy czas. Długość życia samic jest wysoce zależna od temperatury i wilgotności, a także różni się w zależności od gatunku, w zakresie od około 30 do 100 dni. W tym czasie składają między 40 a 80 jaj, które rozwijają się w stadium larwalnym i w kilku stadiach nimfalnych dojrzałych płciowo roztoczy. Cała długość życia jaja jest bardzo zmienna, utrzymuje się w sprzyjających warunkach przez około 30 do 50 dni, ale może rozciągać się w niskich temperaturach do 120 dni.

Ze względu na mikroskopijne wymiary zaledwie 0,1 milimetrów roztocza kurzu domowego są ledwo widoczne gołym okiem. Same roztocza nie przenoszą żadnych chorób i nie wyróżniają się negatywnie przez ssanie, gryzienie lub kłucie.

roztocze

Ilość roztoczy zwiększa się wokół ludzkiej przestrzeni życiowej

Roztocza znajdują się niemal wyłącznie w ludzkich domach, ale zwykle nie mogą przetrwać na zewnątrz. Istnieje tylko kilka wyjątków, np. gniazda ptaków.

Ich obecność nie jest jednak oznaką braku czystości - roztocza kurzu domowego należą do naturalnych współlokatorów domowego środowiska ludzi.

Większość roztoczy znajduje się w łóżku. Inne miejsca, w których można znaleźć roztocza to np. meble tapicerowane, podczas gdy w dywanach zwykle znajduje się tylko kilka roztoczy kurzu domowego. Wysokie gęstości mogą również występować w innych podłożach, takich jak starsze książki. Największe zagęszczenie można znaleźć w materacach i poduszkach, ponieważ znajduje się tam dużo płatków skóry oraz dużo wilgoci: osoba śpiąca wydala około 40 g wody na godzinę snu z wydychanym powietrzem i potem.

Badania wykazały, że ponad 98% wszystkich materaców jest zanieczyszczonych i zawiera odchody roztoczy.

Średnio dzielimy nasze materace i prześcieradła się z ponad 3 milionami roztoczy!

Każde pojedyncze roztocze wytwarza około 20 odchodów dziennie. W ich około sześciotygodniowym życiu masa odchodów roztoczy osiąga 200-krotność masy roztocza. Poduszka, której jedyną regularnie czyszczoną częścią jest poszewka, wypełniona jest przez nawet pół miliona roztoczy. Każdej nocy rozpraszamy wysuszone odchody roztoczy, a następnie najdrobniejsze cząstki rozprowadzamy po całym mieszkaniu. Tylko jeden gram domowego kurzu zawiera do 15 000 roztoczy. Roztocza są zatem przyczyną najczęstszych alergenów w pomieszczeniach na całym świecie.

Nie jest to oznaką braku higieny lub czystości - ale nadal stanowi problem.

Jednakże, jeśli zwracasz uwagę na pewne wskazówki i regularnie wykonujesz profesjonalne czyszczenie materacy, populacja roztoczy może być ograniczona do minimum.